Çiçek Izgara

Çiçek Izgara ve Uludağ Kebapçısı yüzünden Bursa’ya günü birlik gitmekten nefret ediyorum. İnsan hangisini tercih edeceğini bilemiyor, aklım sürekli diğerinde kalıyor. Bu yazıda size, herhalde sırf bana değil daha bir çok kişiye bu meşhur ikilemi yaşatan efsane mekanlardan, Çiçek Izgara’dan bahsedeceğim.

Çocukluğumun güzel anılarındandır Bursa Belediye Caddesinde bulunan merkez bina. Uzun yıllar tek ve merkez şube olarak bu mekânda hizmet verdikten sonra farklı noktalarda da şubeler açmaya başladılar ve en nihayetinde bir iki sene önce İstanbul Viaport şubesi açıldı. Aldığım bilgiye göre kalite ve lezzet standardını sağlayabilmek için tüm et ürünleri ‘şurup’ adı altında merkezden tedarik ediliyor bütün şubelere ancak yinede ben pişirilmesinden kaynaklanan farklılıklar olduğunu düşünüyorum. Viaport şubesindeki lezzet kesinlikle Bursa’dakine en yakını. Diğer şubelerin hepsinde denemedim ama denediklerim içerisinde en başarılısı Viaporttakiydi.

Gelelim yiyeceklere. Benim favorim köfte ve kuzu şiş. Köftede baharat neredeyse sıfır, tüm lezzet etinden geliyor. Yukarıda belirttiğim gibi pişirilişi çok önemli, ne çok yumuşacık nede çok aşırı pişmiş olmalı. Kuzu şişe gelince, bir et nasıl bu kadar yumuşak olur, bu kadar lezzetli olur anlamak zor. Ben açlık durumuma göre bu ikisinden oluşan bir kombinasyon yaptırıyorum kendime.

Tatlı olarak sütlü tel kadayıf çok lezzetli, denemenizi tavsiye ederim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: