Etli Ekmek

Konya’nın çok meşhur yiyeceğidir. Lahmacundan en büyük farkı hamurudur. Bu farkta kullanılan undan gelir. Ayrıca etinin içerisine domates soğan gibi ekstra malzemeler karıştırılmaz. Hamurun üzerine et yerleştirildikten sonra üzerine biraz maydanoz serpiştirilir ve o şekilde fırına verilir. Az yağlı etten kıyması tek sefer çekilir. Kullanılan et çok önemli olsa da en büyük özelliği hamurunun inceliği ve gevrekliğidir. İşin en zor kısmı, ustalık gerektiren noktası bu gevrekliği vermektir.

Bu ön bilgilerden sonra gelelim en güzel örneklerinin nerelerden temin edilebileceğine. Aslında Konya’da etli ekmek yaygın olarak fırınlarda yaptırılır. İç malzemesi evlerde hazırlanır ve neredeyse her mahallede bulunan mahalle fırınlarına verilir. Birkaç saat sonrada gidilip fırından alınır.

Lokanta olarak da Konya’da en güzel yapan yerlerin başında Havzan Yolu üzerindeki Havzan Etli Ekmek salonu gelir. 1,5 metrelik etli ekmekleri önünüze getiriverdiklerinde önce görüntüsünden sonrada lezzetinden ötürü küçük çaplı bir şok geçirirsiniz. Çıtır çıtır hamur ağzınızda dağılıverir, yanında yayık ayranı veya buz gibi bir karpuz ile muhteşem olur.

İkinci yer ise Konya’da merkezde bulunan Hacıbey Lokantasıdır. Bu mekânın etli ekmeğin yanı sıra bıçakarası diye tabir edilen kıyma yerine kuşbaşı etten yapılan etli ekmek türü de son derece başarılıdır.

Konya’ya nereden gideceğiz İstanbul’da yok mu bu işin bir çaresi diyenler içinde Kozyatağı’nda Mevlana Etli Ekmek Salonunu, İkitelli’de ise Ovalı’yı öneririm.

3 Responses to Etli Ekmek

  1. zehra says:

    Merhaba Konya’da etliekmek denince akla bir de Cemo gelir..Mutlaka denemelisiniz..

  2. Pingback: 2010 in review « Tastingood

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: