Çağlayan Izgara

Bu hafta sonunu Adapazarı’nda geçirdim ve tabi ki Adapazarı’nın en leziz ızgara salonuna uğramadan da gelmedim. Uzun Çarşı’nın içinde bulunan Çağlayan Izgara Ademoğlu kardeşler tarafından işletiliyor. Babaları Rıdvan Bey’den devraldıkları baba mesleğini aynı titizlikle devam ettiriyorlar.  Son derece şirin, temiz, birbirinden lezzetli yemeklerin yapıldığı harika bir esnaf lokantası Çağlayan Izgara. Mekânın en meşhur lezzetleri, baba topraklarının yadigârı olan Arnavut Ciğeri, bir Adapazarı klasiği olan Islama Köfte, Kuru Fasulye ve ikinci tabağı istemeden kalkamayacağınız İrmik Helvası.

İlk olarak Arnavut ciğeri ile başlıyoruz. Ben herhangi bir kişinin burada Arnavut ciğeri yedikten sonra bir daha başka bir yerde Arnavut ciğeri yiyebileceğine inanmıyorum. Kesinlikle çıtayı kimsenin kolay kolay ulaşamayacağı bir yere taşıyor lezzet anlamında. Tüm sinirlerinden arındırılmış küçük ciğer parçaları ağzınızda erirken size her şeyi unutturup sizi de sinirlerinizden arındırıyor. Ser verip sır vermiyorlar ciğerin yapılışı ile ilgili ama pişiriliş öncesi hazırlıkların çok önemli olduğunu öğreniyoruz Adem Usta’dan. Ben özellikle nar ekşisi ile denemenizi tavsiye ediyorum, inanamayacağınız kadar çok yakışıyor ciğere.

Sonrasında Ertan Usta’nın ellerinden çıkma karışık ızgara geliyor masamıza. Kuzu şiş, köfte, antrkot ve tavuk buttan oluşan dayanılmaz karışım. Bunu da bir güzel mideye indirdikten sonra sıra tatlımıza geliyor. Başka yerde böylesini bulamayacağınız harika irmik helvası. Tam kıvamında kavrulmuş çam fıstıkları altın gibi parlıyor irmiklerin arasından. Şefin tavsiyesi üzerine yanına birazda kemal paşa tatlısı alıyoruz. Her ikisinin de tadına baktığınızda ister istemez hangisini en son yesem sendromuna giriyorsunuz.

Adapazarı’na yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin, hatta naçizane yolunuz düşmüyorsa da bu lezzetleri tatmak için zorla düşürün derim 🙂

Advertisements

2 Responses to Çağlayan Izgara

  1. zafer says:

    Fotoğraflar ve anlatım çok güzel olmuş. Yapılacaklar listesine “Çağlayan Izgara’da lezzet keyfi yaşanacak” diye not düşelim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: