Güneş Kokoreç

Tarihi yarımadanın karşısında, alabildiğine geniş bir İstanbul peyzajına açılan müstesna konumuyla Üsküdar, bende özel bir yere sahiptir. Tarihi dokusu beni her zaman etkilemiştir. Bu her şeyiyle güzel mekâna birde içinde barındırdığı sayısız gastronomik değerler eklenince İstanbul’un vazgeçilmez noktalarından birisi haline gelir benim için. Üsküdar meydanından iskeleye inen yolun üzerindeki Otopark Sokak’ta Karadavud Paşa Camii’nin hemen karşısında bulunan Güneş Kokoreç’de işte Üsküdar’da bulunan bu lezzet noktalarından bir tanesidir.

İyi bir kokoreç yiyebilmek için öncelikle malzemenin 6 aylık süt kuzudan olması, kusursuz bir şekilde temizlenmesi ve sonrasında ise süt içerisinde güzelce terbiye edilmesi gerekir. Güneş Kokoreç bu üç parametreyi layığı ile yerine getiren sayılı yerlerden bir tanesidir.

Siparişi verdiğinizde öncelikle ekmeğiniz odun kömüründen ateşin üzerine atılır ve hafifçe kızarıp iyice gevrekleşene kadar bekletilir. Bu sırada adeta ritüele dönüşmüş bir sahne ceyran eder. Usta elinde bıçağı, son derece seri bir şekilde kokorecinizi ufak parçalara keserken diğer yandan yardımcısı şöyle otuz santim yukarıdan baharatları kokorecinizin üzerine serpiştirerek çeşnisini hazırlar. Birazda domates ilavesi ile ekmek içi kokoreciniz mideye indirilmeye hazır hale gelir. Benim tercihim her zaman çeyrek ekmek olmuştur, sizlere de kokoreç/ekmek oranı çok daha fazla olan çeyrek ekmeği tavsiye ederim. Açıkçası ben yarım yiyecek olsam dahi iki tane çeyrek sipariş ediyorum.

Son olarak, özellikle mevsim itibariyle en taze malzemelerin tedarik edilebileceği şu bahar aylarında Üsküdar’a yolunuzu düşürmenizi ve Güneş Kokoreç’e uğramadan geçmemenizi tavsiye ederim.

3 Responses to Güneş Kokoreç

  1. zafer says:

    kokoreç yeseydim giderdim 🙂

  2. Pingback: 2010 in review « Tastingood

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: