Kanaat Lokantası

Şimdide Üsküdar’da ki bir başka lezzet noktasındayız. Daha doğrusu bir efsanedeyiz. İtalya Rubiera’da çok meşhur bir restoran vardır, adı Arnaldo’dur. Arnaldo’nun sloganı ‘Clinica Gastronomica’dır. İşte şimdi bulunduğumuz yerde İstanbul’un Clinica Gastronomica’sı. Kanaat Lokantası!

İçeri giriyoruz, ilk başta sağ tarafınızda sizi birbirinden çekici tatlıların bulunduğu tatlı ve dondurma reyonu karşılıyor. Hemen ardında zeytinyağlı ve soğukların bulunduğu reyon. Bunun hemen karşı tarafında ise sıcak yemeklerin sergilendiği reyon. İçeride şöyle bir turluyoruz, reyonlarda ki ustalardan yemekler hakkında bilgileri alıp, tadına bakacağımız lezzetlere karar verdikten sonra yerimize geçiyoruz. Oturmamızla birlikte garson yanımızda bitiveriyor. Öncelikle başlangıç için enginar dolması söylüyoruz akabinde ise patlıcan kebabı. Enginar dolması çok beklediğim gibi çıkmıyor. Enginarın kendisi çok güzel, yumuşacık ve çok güzel pişirilmiş, ama üzerindeki dolma içinde yolunda gitmeyen bir şeyler var. Biraz sert pişirilmiş veya fazla beklemiş.

Enginar dolmasından sonra yemeğe doyamadığım patlıcan kebabı geliyor. Pişmekten lime lime olmuş kuzu kuşbaşılar, içi yumuşacık dış kabuğu hafifçe sert patlıcan parçaları ile ağzımda eriyor. Kızgın yağda kurutulmuş hafif acı biber parçaları ise muhteşem bir katkı sağlıyor bu güzel yemeğe.

Sonrasında ise işin en zor kısmına geliyor sıra. Tatlı seçimi! İrmik helvasından, kemal paşa tatlısına, dondurma çeşitlerinden sütlü tatlılara kadar her şey mevcut ve bir o kadar harika görünüyorlar reyonda. Ben üzerine kaymak yerine kaymaklı dondurma konulmuş ekmek kadayıfına karar veriyorum. Dondurma herhangi bir yerden tedarik edilme değil, bizzat bünyede eski usullerle üretiliyor, bir nevi ev dondurması. Yerken sütün kokusunu alabileceğiniz dondurma artık pek kalmadı. Burada ki dondurma ender bulabileceklerinizden. Değişik sorbe çeşitleri de var sadece dondurma yemek isteyenler için. Hafifçe ağdalı ekmek kadayıfıyla birlikte boğazdan kayarak iniyor buz gibi dondurma. Tek kelimeyle muhteşem!

One Response to Kanaat Lokantası

  1. Pingback: 2010 in review « Tastingood

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: