Iphone 4 Kablosuz Outlook Takvim Senkronizasyonu

Merhabalar,

Nokia E71 cihazımı Iphone 4 ile değiştirdim kısa bir süre önce. Uzun bir dönem benim için en uygun Android cihazı araştırdıktan sonra birden Iphone 4’de karar kılmak biraz ironik oldu ama olsun. ‘Simply Works’ dedik aldık.

E71’in en sevdiğim özelliği Bluetooth(BT) üzerinden Outlook senkronizasyonuna imkan vermesiydi. Sorunsuz ve sessizce Outlook üzerinde yaptığım tüm değişiklikleri telefonumla eşleyebiliyordum BT ile. Iphone’da bu özellik maalesef yok. Bunu bile bile aldığım için çokta bir şey diyemiyorum açıkçası ama Iphone’da ki BT fonksiyonunun ‘dostlar alışverişte görsün’ mantığı ile konulduğunu söylemeden de geçemeyeceğim. Herhangi bir işe yaradığını görmedim şu güne kadar.

Internette biraz araştırdıktan sonra iTunes’a bağlanmadan kablosuz bir şekilde 3g veya wifi üzerinden Outlook takvimini Iphone 4 ile nasıl senkronize edebileceğimi buldum. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sistemin çalışma mantığını şu diyagramda görebilirsiniz.

Öncelikle Google Calender Sync programını şu adresten indirmeniz gerekiyor. İndirdikten sonra kuruluma başlamadan önce eğer açıksa Outlook programınızı kapatmalısınız. Sonra talimatlara göre ilerleyerek kurulumu gerçekleştirin. Kurulum bitince karşınıza çıkacak ekrana Google hesap bilgilerinizi (Kullanıcı adınız, şifreniz) girin ve size sunulan 3 adet senkronizasyon opsiyonlarından sizin için uygun olanını seçin. (Ben Outlook to Google’ı seçtim) Ayrıca son olarak senkronizasyonu kaç dakikada bir tekrarlamak istiyorsanız o değeri girin en alttaki kutucuğa ve kaydedin. Kaydetmenizle birlikte Google Calender Sync hemen çalışmaya başlayacak ve Outlook takvim öğelerinizi yükleyecek Google Calender’a. Böylece ilk aşamayı tamamlamış oluyoruz.

İkinci aşamaya geçmeden önce eğer Iphone 4 takviminizde önemli bilgiler varsa mutlaka kablo ile iTunes’a bağlanarak bir BACKUP alın. Çünkü bir sonraki aşamada telefonunuzda ki mevcut takvimi tümüyle silmeniz gerekecek.

İkinci aşamada Iphone 4’ün Ayarlar>Mail, Kişiler, Takvimler sekmesini açın. Hesap Ekle’yi seçin ve en üstteki ‘Microsoft Exchange’i seçin. E-Posta bölümüne Google mail adresinizi, kullanıcı adı kısmına Google kullanıcı adınızı, ve hemen altına Google Paralonızı yazın. Alan bölümünü boş bırakın ve sağ üst köşedeki ‘Sonraki’ düğmesine basın. Bastığınızda Iphone sunucuya bağlanmaya çalışacak ama bağlanacak sunucu bulamadığı için size dönüp soracak. yeni ekranda çıkan ‘Sunucu’ bölümüne ‘m.google.com’ (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve sonraki diyerek devam edin. Çıkacak olan ekranda sadece tavkimleri açık tutun, E posta ve Kişileri kapatın. İki kez üst üste mevcut takvim öğelerini silmek üzere olduğunuza dair uyarı mesajı alacaksınız bunların hepsine sil seçeneğini seçerek devam edin. İşlemler bittikten sonra bu bölümden ayrılın ve telefonunuzun takvim kısmına geldiğinizde senkronizasyonun gerçekleştiğini göreceksiniz.

Burada son bir not düşmek istiyorum pil ömrünüzün ciddi şekilde kısalmaması için Ayarlar>Mail, Kişiler, Takvimler>Yeni Verileri Al bölümünde Anında İlet seçeneğini kapatmanızı öneririm. Bu seçeneği kapattığınızda Takvimleri açtığınız zaman güncelleme yapılacaktır. Anında ilet seçeneği açıkken arka planda güncellemeler Outlook üzerinde bir değişiklik yaptığınızda anında yapılacaktır ama bu ciddi anlamda pil ömrünü kısaltan bir uygulama, gün içinde bir iki kez şarj etmek durumunda kalabilirsiniz telefonunuzu.

Tüm bunlardan sonra bu kadar basit ve temel bir işlem için bizi bu kadar uğraştıran Apple’a şükranlarımı sunmak istiyorum. Apple’da hangi çalışan yada yönetici ‘BT üzerinden Outlook senkronizasyonu mu? Hmmmm bence gereksiz, boşverin!’ diyorsa onu tüm zamanların Homer Simpson ödülüne aday gösteriyorum. DOOHHH!

Kaynak: http://www.vickylalwani.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: